ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ Έγραψε ιστορία ο ΑΟ Θήρας!!! Στους τελικούς της Α1 βόλεϊ γυναικών

Έγραψε ιστορία ο ΑΟ Θήρας!!!

Στους τελικούς της Α1 βόλεϊ γυναικών η ομάδα της Σαντορίνης μετά τη νίκη της (3-1 σετ) στον 3ο ημιτελικό απέναντι στον Παναθηναϊκό!

Ιστορικές στιγμές ζει εδώ και λίγες ώρες ο ΑΟ Θήρας και ολόκληρο το νησί της Σαντορίνης!
Ο ΑΟ Θήρας είναι ο δεύτερος φιναλίστ του φετινού τελικού του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών (θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας), καθώς στον τρίτο αγώνα της ημιτελικής σειράς επικράτησε με 3-1 (25-17, 26-24, 18-25, 25-17) του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Κυψέλη.

Ο Α.Ο Θήρας ξεκίνησε καλύτερα στους πρώτους πόντους του σετ με επιθετική πολυφωνία και πίεση από το σερβίς έφτασε στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ με 4-8 έπειτα από άουτ επίθεση της Μερτέκη.

Ο Παναθηναϊκός ανέβαζε σταδιακά το ρυθμό ενώ με μια επίθεση της Νομικού και δυο μπλοκ της Καββαδία μείωσε σε 12-15 με τη Σαντορίνη να πηγαίνει πρώτη και στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 12-16.

Ένα προβάδισμα που οι φιλοξενούμενες διατήρησαν και με επιθετική αιχμή του δόρατος την Μπρίνκμαν αύξησαν προς το τέλος του σετ για το 0-1 σετ με 17-25 μέσα στην Κυψέλη.

Με ανεβασμένη ψυχολογία από το 0-1 μπήκε η ομάδα της Σαντορίνης στο δεύτερο σετ και–όπως και στο πρώτο σετ- «έχτισε» διαφορά (4-9, 5-10). Ο Παναθηναϊκός με τις Νομικού, Μερτέκη, Μόλναρ στο σχήμα του είχε «απάντηση» με πίεση από το σερβίς της Κουτουξίδου ισοφάρισε λίγο αργότερα σε 15-15.

Η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι με τις «πράσινες» να περνούν για πρώτη φορά μπροστά με 19-18 (επίθεση Μερτέκη). Ο ΑΟΘ με την Μπρίνκμαν έφτασε στο πρώτο σετ μπολ (23-24) αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τη Μόλναρ να παίρνει το μπλοκ άουτ (σ.σ ζητήθηκε βίντεο ρέφερι από τη Θήρα, αλλά αποδείχθηκε ότι οι διαιτητές είχαν δίκιο).

Στην επόμενη φάση, η Γεωργιάδου με πλασέ έκανε το 24-25 με τη Νομικού να αστοχεί στην επίθεση και τον ΑΟΘ να κάνει το 0-2 σετ (24-26).

Πιο ισορροπημένα ξεκίνησε το τρίτο σετ με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο, πόντο (5-5, 9-9, 11-11) με τον ΠΑΟ να εκμεταλλεύεται δυο λάθη του ΑΟΘ και τη Μόλναρ να παίρνει μπροστά στην επίθεση για το 14-11, το 16-12 και το 18-13. Οι «πράσινες» διατήρησαν τη διαφορά και την αύξησαν (21-14) για να μειώσουν σε 1-2 και να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Ο ΑΟΘ είχε το προβάδισμα και στο τέταρτο σετ, εκμεταλλευόμενες μικρή αδράνεια των γηπεδούχων στην υποδοχή κατάφερε να πάρει μια διαφορά +7 (8-15) όταν η Βεργίδου πήγε στο σερβίς στο 8-9 ενώ το β’ τεχνικό τάιμ άουτ ήταν 9-16 (επίθεση Μπρίνκμαν).

Η πίεση ήταν στις γηπεδούχες με τον ΑΟΘ να παραμένει συγκεντρωμένος και να ανοίγει τη διαφορά με άσο της Βίντοβιτς 11-20. Παρά τις προσπάθειες της Μόλναρ που μείωσε σε 14-21, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και τα κορίτσια της Σαντορίνης πήραν το σετ με 17-25 και το ματς με 1-3, αλλά κυρίως πήραν μια ιστορική πρόκριση στα τελικά του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Ο πρώτος αγώνας της σειρά των τελικών είναι προγραμματισμένος για την Παρασκευή 15/4 στο κλειστό του Ρέντη και αύριο θα ανακοινωθεί το πλήρες πρόγραμμα της σειράς.

Τα σετ: 17-25, 24-26, 25-18, 17-25

Παναθηναϊκός (Καζάζης) Μερτέκη 13 (13/33 επ.), Κουτουξίδου 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Μόλναρ 14 (14/23 επ., 67% υπ. – 20% άριστες), Τσίμα 2 (2/7 επ., 25% υπ. – 12% άριστες), Κωνσταντινίδου 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (55% υπ. – 36% άριστες) / Γκούζου 1 (1/2 επ.), Νομικού 21 (17/29 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου 1 (1 μπλοκ).

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (17/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 34% υπ. – 34% άριστες), Οικονομίδου 6 (3/13 επ., 3 μπλοκ), Κιγιάκοβα 14 (13/28 επ., 1 άσο, 59% υπ. – 41% άριστες), Βεργίδου 4 (4/5 επ.), Βίντοβιτς 18 (14/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Καραφουλλίδου, Μουντάκη, Τσβέτκοβα, Σκορδίλη.